środa, 6 lipca 2011

#22 Błogosławieni, którzy pragną... - recenzja

Autor: Anne Holt
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2011
Któż nie słyszał o szwedzkich autorach – Stiegu Larssonie, Camilli Lackberg, Lizie Marklund czy też Henningu Mankellu? Teraz na kryminalną scenę za pośrednictwem wydawnictwa Prószyński i S-ka wkracza kolejna mieszkanka półwyspu skandynawskiego – Anne Holt. Jak głosi napis na okładce książki „Błogosławieni, którzy pragną…” jest to „norweska mistrzyni kryminału”. Czy dorównuje ona talentem Szwedom?

Gorąca wiosna zapowiada upalne lato. Wraz ze wzrostem temperatury w Oslo gwałtownie rośnie wskaźnik popełnianych przestępstw. Sierżant Hanne Wilhelmsen przez braki kadrowe na komendzie zmuszona jest prowadzić parę spraw na raz. Śledztwo dotyczące sobotnich krwawych łaźni – miejsc obficie pokrytych krwią, ale bez śladu ofiar - stanęło w miejscu. Policjantka nie potrafi odkryć znaczenia tajemniczych liczb napisanych krwistym atramentem na ścianach. A kolejna sobota zbliża się nieubłaganie… Na domiar złego, musi przeprowadzić dochodzenie w sprawie wyjątkowo brutalnego gwałtu na studentce, Kristine Haverstad. Życie młodej dziewczyny i jej rodziny zostało przewrócone do góry nogami. Wobec tego typu zbrodni zazwyczaj policjanci są bezradni. Co jednak jeśli ktoś będzie chciał wziąć sprawiedliwość w swoje dłonie? 

W odróżnieniu od swojskiej Fjallbacki z serii Camilli Lackberg, Oslo to duże miasto, w którym opisane zbrodnie faktycznie mogły się zdarzyć, nawet w nadmiernych ilościach. Ani przez moment nie wątpimy w prawdopodobieństwo wydarzeń, a postępowanie bohaterów ma logiczne podstawy. Są oni realni do bólu, szczególnie zgwałcona dziewczyna i jej ojciec. Ich cierpienie wydaje się być autentyczne i przesiąkać przez karty książki, przez co kibicujemy błyskotliwej sierżant, aby jak najszybciej odnalazła sprawcę gwałtu. Sama Hanne Wilhelmsen nie jest zbyt wyrazistą i charyzmatyczną postacią, pod wieloma względami ustępuje bohaterom trylogii Larssona. Ma jednak parę cech wspólnych z Lisbeth Salander, wliczając w to jazdę na motocyklu i skłonności lesbijskie.

Powieść czyta się bardzo szybko. Minusem jest jej niewielka objętość, jedynie 240 stron, aczkolwiek każda po brzegi wypełniona jest akcją.  Nie znajdziemy tu wielu wątków obyczajowych, śledzimy głównie postępy w śledztwach. Przeplatanie rozdziałów z perspektywy różnych osób pozwalają nam dokładniej odnaleźć się w ich sytuacji, a wnikliwy czytelnik może pokusić się o rozwiązanie zagadki samemu. Do końca nie wiemy, jak zakończy się cała historia, jednak rozwiązanie wybrane przez autorkę okazuje się być ciekawe i satysfakcjonujące.

„Błogosławieni, którzy pragną…” to druga część serii z Hanne Wilhelmsem. Spokojnie można czytać ją jako osobną powieść, gdyż rzadkie napomknięcia o poprzednich wydarzeniach zupełnie nie zdradzają fabuły. Anne Holt ma w zanadrzu jeszcze jeden cykl, z zupełnie innym postaciami, ale wydawany przez Prószyńki i S-ka w tym samym stylu okładkowym. Warto więc zwrócić uwagę na opis z tyłu książki, ale też nie za dokładnie, gdyż dostarcza on nieco za dużo informacji, pozwala domyśleć się przebiegu fabuły i zepsuć radość z czytania. 

Anne Holt stworzyła przekonującą postać sierżant i fabułę, której niewiele można zarzucić. Z racji małej objętości, książka idealnie nadaje się na letni wieczór. Poleciłabym ją osobom, które mają ochotę na dobry, nietypowy kryminał i nie boją się podejmowania trudnych tematów. Czy autorka dorównuje szwedzkim kolegom po fachu? Pod paroma względami nawet ich przewyższa, jest jednak pisarką mniejszego kalibru. Miejmy nadzieję, że kolejne książki z serii będą jeszcze lepszą lekturą o bardziej rozbudowanej fabule niż „Błogosławieni, którzy pragną…”.

Książka została przekazana od serwisu nakanapie.pl za co serdecznie dziękuję

12 komentarzy:

 1. Czytałam i mam w zasadzie podobne odczucia do Twoich ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie jestem w trakcie a właściwie na końcu lektury skandynawskiego kryminału "Twardziel z Saffle" i myślę, że idąc w stronę właśnie skandynawii, sięgnę po "Błogosławieni..." :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nietypowy kryminał z trudnymi tematami - hmm to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i jestem pod wielkim urokiem tej książki. Jest zupełnie inna od klasycznych kryminałów. Jednak podoba mi się , ze zamierzam przeczytać ,,Ślepą boginie'' tejże autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Norwegia, Szwecja, Islandia - każdy Skandynaw kryminał ma we krwi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kusi ta seria, ale ostatnio jakoś mniej kryminałów czytam. Może jak na dworze zrobi się jeszcze chłodniej, aura wpłynie na moje preferencje czytelnicze i sięgnę po skandynawskie kryminały ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie coś dla mnie, mimo tej niewielkiej objętości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I ja u Ciebie po raz pierwszy, ale widzę już, że nie ostatni. :) A co do książki, muszę wreszcie "zbadać" co takiego jest w tych norweskich kryminałach. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie jest na liście zakupów, a Twoja recenzja tylko potwierdziła mój wybór :)

  OdpowiedzUsuń
 10. WItam serdecznie, bo jestem tu po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni. Widzę, że recenzujesz sporo fantastyki z czego bardzo się cieszę, bo od pewnego czasu zamierzam ponadrabiać zaległości w dziedzinie fantastyki, którą raczej omijałam do tej pory. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten tytuł zamierzam przeczytac, bo lubie skandynawski styl we wnętrzach, ciekawią mnie skandynawskie kraje tak inne od naszego. Odkąd przeczytałam trylogię Larssona, to wiem, że sięgnę po kolejne kryminały rodem z zimnej skandynawii.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Ewa Dziękuję za odwiedziny :) Koniecznie musisz zbadać, na pewno się zaskoczysz - pozytywnie. Pozdrawiam :)

  @Aneta Miło mi, dziękuję za odwiedziny :) Mam nadzieję, że moje recenzje fantastyki Cię do niej zachęcą, bo jest to naprawdę świetny gatunek literatury. Co do kryminałów, Skandynawowie naprawdę mają kryminał we krwi, jak to wyżej napisała @Varia :) Polecam Ci na początek Camillę Lackberg i jej serię dziejącą się we Fjallbace. Pozdrawiam również :)

  OdpowiedzUsuń