niedziela, 28 października 2012

#126 Książki, na które czekam w listopadzie

Tytuł: Skrzydła gniewu
Autor: C. S. Friedman
Seria: Cykl o Magistrach (Tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 544

Data wydania: 20 listopada 2012

Gniew Bogów to czarnoksięska bariera chroniąca ludzi przed powrotem demonów. Wzniesiono ją, gdy Duszożercy omal nie doprowadzili południowych krain na skraj wyniszczenia. Wtedy udało ich się odeprzeć.
Przez lata pamięć ludzi o tych wydarzeniach zatarła się, podobnie jak strach przed grozą czyhającą za Gniewem Bogów. Bariera zaczyna jednak kruszeć i nawet magowie z coraz większym lękiem spoglądają na północ.
Tymczasem Kamala, młoda kobieta, która ośmieliła się rzucić wyzwanie Magistrom, zmuszona jest uciekać przed ich gniewem na północ w sam środek niebezpieczeństwa.

Drugi tom przygód Kamali i opowieści o mrocznej magii zapowiada się ciekawie. Tylko ta okładka mi tutaj średnio pasuje....

Tytuł: Science fiction po polsku
Redakcja: Anna Kańtoch
Wydawnictwo: Paperback

Data wydania: 21 listopada 2012

Spis treści:
 • Artur Laisen „Księdza Marka trzy spotkania z demonem”
 • Piotr Sarota „Z poradnika niepraktycznego przeżycia postatomowego”
 • Szymon Stoczek „Samolubny gen”
 • Istvan Vizvary „Muneca”
 • Jakub Ćwiek „Obroża”
 • Dariusz Domagalski „Upiorny błękit”
 • Tomasz Duszyński „Placówka na prawo od Syriusza”
 • Agnieszka Hałas „Opowieść o śpiących królewnach”
 • Paweł Paliński „Wszyscy jesteśmy dziećmi BOG-a”
 • Andrzej W. Sawicki „Nadejście zimy”
 • Milena Wójtowicz „Przeżycie”
To już kolejna antologia polskiego science-fiction, a jednak zupełnie inna i przedstawiająca różnych autorów. Co ciekawe, znajdziemy tutaj także debiutantów - zwycięzców konkursu na stronie wydawnictwa. Co z tego wyszło? Jestem niesamowicie ciekawa i nastawiona bardzo optymistycznie.

I na koniec, coś na co czekam najbardziej:
Tytuł: Pan Lodowego Ogrodu, t.4
Autor: Jarosław Grzędowicz
Seria: Pan Lodowego Ogrodu (Tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 896

Data wydania: 30 listopada 2012

Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci.

To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków.

Taki jest Pan Lodowego Ogrodu. Porywająca opowieść o konsekwencjach popełnionych czynów.

W końcu! A 896 stron nie przeraża a cieszy ;)

***
A wy na co czekacie?

20 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawi mnie ten cykl o Magistrach, koniecznie muszę dorwać pierwszą cześć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, któż na PLO nie czeka ;) Ja aktualnie powtarzam sobie poprzednie tomy, żeby nic mi nie umknęło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo dobry pomysł! Pech tylko, że nie mam własnych, czytałam pożyczone... Ale prezent pod choinkę perfekt ;)

   Usuń
 3. Również czekam na Skrzydła gniewu. Podobała mi się pierwsza część.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka książek się znajdzie :) (PLO i Truciznę pominę, bo te już czytałem)
  Nowy Riordan, Kołodziejczak i Diakow; ciekawie zapowiada się "Rój" Larsona i "Portal zdobiony posągami" Huberatha oraz "Czas ognia, czas krwi" Rusnaka; poza tym: "Atlas chmur" Mitchella, antologia "Chodząc nędznymi ulicami", "Chłopcy" Ćwieka czy "Słowo i miecz" Jabłońskiego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te trzy to taki w sumie wybór z tego na co czekam, jakoś mi się przyjęło, że po trzy zapowiedzi robię :) Sama też oczekuję "Atlasu chmur", no i Kołodziejczaka. A na Ćwieka spoglądam tak kątem oka ;)

   Usuń
 5. Zdeccydowanie numer dwa. Sam nie mogę się doczekać tego tytułu. Pan Lodowego Ogrodu zupełnie nie dla mnie. Przynajmniej takie wnioski wyciągnąłem z pierwszej części. Dłużyło mi się niezmiernie i nie mam ochoty sięgnąć po kolejne tomy.
  Jednak antologia będzie świetna. Musi być.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zauroczyła mnie okładka 'Skrzydeł gniewu', przez co chciałabym się zapoznać z Cyklem o Magistrach.

  pozdrawiam
  prywatna-poczytajka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja przede wszystkim czekam na Czarna Serie i nowa czesc Assassin's Creed :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ohoho, na Pana Lodowego Ogrodu dużo osób czeka, natomiast mnie ciekawi kontynuacja Uczty dusz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Akurat nic mi się z Twoimi typami nie pokrywa - PLO jeszcze nawet nie zaczęłam (acz kiedyś planuję), a pozostałe pewnie ominę. W listopadzie czekam tylko na "Atlas chmur" Mitchella i antologię "Kroki w nieznane 2012". :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z powyższej listy zapowiedzi akurat nic nie zaciekawiło mnie, ale cieszę się, że ty będziesz miała co czytać, szczególnie Pan Lodowego Ogrodu zapowiada się naprawdę obiecująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. A moim zdaniem ta okładka Skrzydeł gniewu nie tylko klimatyczna, ale i pasująca. Tak sobie wyobrażałam tego latającego demona, który w pierwszej części uśpił całą wieś :)
  Z listopadowych zapowiedzi interesują mnie głównie MAGowe: Atlas chmur, kolejny Erikson i wczoraj widziałam na GR sporo pozytywnych opinii o Wróżbiarzach. Oczywiście Friedman w planach. A na strony innych wydawnictw na wszelki wypadek nie wchodzę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimatyczna tak, ale mi się kojarzy z jakimiś paranormalami, nie wiem czemu w sumie :P
   A na Atlas też czekam ;) I również unikam zbytniego zaglądania w "Zapowiedzi" wydawnictw. Ten post był inspirowany tymi z nowej NF ;)

   Usuń
 12. Interesujące tytuły :) Mam nadzieję, że dane będzie Ci przeczytać wyczekiwane tytuły :)

  Przy okazji chciałabym zaprosić na trwający u mnie konkurs, który znajdziesz pod adresem: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2012/10/cos-czego-dawno-u-mnie-nie-byo-uwaga.html

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Też jestem ciekawy jak Friedman poradziła sobie w drugim tomie swojej trylogii o Magistrach. Mam nadzieję, że wysoka forma zostanie utrzymana.

  To samo tyczy się Grzędowicza. Tutaj w sumie jestem spokojny, że będzie przynajmniej dobrze i raczej się nie niepokoję.

  Z kolei o antologii wcześniej nie słyszałem, ale też zapowiada się interesująco. Pomyślę chyba, by ją dorwać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta antologia już jakiś czas mnie intryguje i mam nadzieję, że uda mi się ją zrecenzować jakoś szybko to dam znać, czy warto ;)

   Usuń
  2. Koniecznie!
   Acz może uda mi się dorwać jeszcze zanim u Ciebie pojawi się recenzja... Pożyjemy, zobaczymy. ;) Tym niemniej chętnie przeczytam co o niej sądzisz, także będę wypatrywał.

   Usuń
 14. Raz o mało co dorwałabym pierwszą część tej Lodowej Serii ale nie udało się, a szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Heh, a ja w sumie na nic z tego nie czekam. Friedman wymęczył mnie trochę tom pierwszy, antologia nie zapowiada się jakoś wybitnie, a w stosunku do PLO4 mam ambiwalentne uczucia. Nawet zrezygnowałem z recenzowania szczotki.

  Ale ze mnie maruda :P

  OdpowiedzUsuń